Dziś jest: 28.04.2024 Witamy na stronie Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej
Zamojsko-Lubaczowska Caritas świętowała 10-lecie
Czwartek, 13 Października 2005 02:04

Pomoc potrzebującym w okresie przedświątecznym, organizacja letniego wypoczynku dla dzieci z ubogich rodzin czy prowadzenie Stacji Opieki Caritas - to tylko niektóre formy działalności Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Dziś w Hrubieszowie odbyły się uroczystości 10-lecia diecezjalnej Caritas połączone z 15-leciem odrodzenia Caritas w Polsce.

Na obchody jubileuszu złożyła się m.in. Msza św. dziękczynna, koncert jubileuszowy, podczas którego Zespół Muzyki Sakralnej “Lumen” wykonał pop-oratorium “Miłosierdzie Boże” oraz spotkanie z ludźmi zaangażowanymi w działalność diecezjalnej Caritas. Do Hrubieszowa przyjechali pracownicy 3 Stacji Opieki Caritas z terenu diecezji, członkowie szkolnych kół Caritas, wolontariusze oraz przyjaciele i sympatycy tej organizacji. Biskup diecezjalny Jan Śrutwa podkreślał, że w działalności dobroczynnej przede wszystkim trzeba się najpierw zwrócić do Boga i z jego pomocą zaradzać ludzkiej biedzie, i w jego imię działać.

Podsumowując 10-lecie działalności Caritas w diecezji zamojsko-lubaczowskiej jej dyrektor ks. Andrzej Puzon podkreślał, że zwłaszcza stacje opieki Caritas bardzo dobrze wpisują się w dzieło charytatywnej pomocy. Np. stacja w Lubaczowie udzieliła dotychczas ponad 65 tysięcy porad ludziom potrzebującym i chorym. Diecezjalne stacje opieki specjalizują się w opiece terminalnej, robią badania diagnostyczne, prowadzą konsultacje lekarskie, organizują transport chorych do szpitali, na badania, świadczą opiekę długoterminową, załatwiają łóżka, chodziki, wózki, czy kompresory tlenowe.

Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej od 10 lat świadczy różnorodną pomoc potrzebującym. Przekazuje im paczki z żywnością w okresie przedświątecznym, organizuje letni wypoczynek dla dzieci z rodzin ubogich, dla polskich dzieci z Litwy, Białorusi i Ukrainy, dla osób niepełnosprawnych. Zapewnia dzieciom szkolne wyprawki i ubrania na zimę, wspiera rzeczowo i finansowo najuboższe rodziny, chorych i potrzebujących, ofiary wypadków, pożarów i powodzi, Polaków mieszkających na Wschodzie i tych, którzy nie radzą sobie z biedą na terenach popegeerowskich. Włącza się też w akcje organizowane przez ogólnopolską Caritas.

Zamość: wielkanocna pomoc od Caritas
Piątek, 25 Marca 2005 13:31

Już od 17 marca w parafiach diecezji zamojsko-lubaczowskiej można kupować “Chleby dobroci”. W tym roku piekarze z terenu diecezji przygotowali blisko 50 tys. chlebków, które kosztują 3 zł za sztukę. W akcję rozprowadzania “Chlebków dobroci” aktywnie włączyły się szkolne koła Caritas.

Rok temu sprzedano 25 tys. bochenków, dzięki czemu wsparcie uzyskały ponad 4 tys. osób. W tym roku będzie podobnie: środki zebrane podczas sprzedaży chlebków miłosierdzia zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym, szczególnie dzieciom. “Na terenie diecezji zamojsko-lubaczowskiej jest wiele dzieci głodnych, chorych i potrzebujących wsparcia. To właśnie im przede wszystkim chcielibyśmy dopomóc w ramach “Wielkanocnego dzieła Caritas” - mówi ks. Andrzej Puzon, dyrektor diecezjalnej Caritas. Dzieci otrzymają ubrania i przybory szkolne, zostaną też zakupione leki i żywność.

W Wielki Piątek pomoc otrzymają również najubożsi mieszkańcy diecezji zamojsko-lubaczowskiej, dla których Caritas przygotowała ponad półtora tysiąca paczek żywnościowych.

Tradycyjnie przed świętami Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej wsparła też Polaków mieszkających na Ukrainie. Transport ze świątecznymi darami - żywnością, odzieżą i środkami czystości - dotarł 21 marca do Łucka i Włodzimierza Wołyńskiego.