Świąteczna pomoc Caritas zamojsko-lubaczowskiej |
Poniedziałek, 27 Grudnia 2004 00:48
Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej przygotowała paczki dla ubogich, bezrobotnych i potrzebujących pomocy, które wydaje w przeddzień Wigilii, 23 grudnia, w siedzibie Caritas w Zamościu.
Tego samego dnia, w Centrum Pastoralnym przy parafii św. Michała Archanioła w Zamościu odbędzie się wieczerza wigilijna dla samotnych, bezdomnych i zagubionych. Z ludźmi potrzebującymi wsparcia spotkają się przy opłatku: bp Jan Śrutwa, ordynariusz diecezji, władze miasta, przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej i organizacji charytatywnych.
Wspólne spotkania przy opłatku mają już ponad dziesięcioletnią tradycję. Rokrocznie na Wigilię przychodzi około 300 osób. Dania na wieczerzę fundują zamojskie restauracje, ciasta i pieczywo dostarczają piekarnie i cukiernie.
Świąteczną akcję pomocy pod hasłem “Podziel się chlebem” organizują katolickie stowarzyszenia z diecezji zamojsko-lubaczowskiej i diecezjalna Caritas, wspólnie z PCK, ośrodkami pomocy rodzinie, parafiami.
Caritas zamojsko-lubaczowska przygotowała także pomoc dla Polaków mieszkających na Wschodzie. Świąteczne paczki i prezenty zostały już zawiezione do kilku miejscowości na Wołyniu. Pomoc była możliwa także dzięki wsparciu wiernych z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie, którzy tradycyjnie ufundowali prezenty pod choinkę dla rodaków ze Wschodu. Polskie dzieci z Ukrainy otrzymały też żywność, słodycze, zabawki, książki i odzież od mieszkańców Zamościa, którzy przynosili dary do Centrum Pastoralnego przy parafii św. Michała Archanioła. Nie zapomniano również o dzieciach z ubogich rodzin na Zamojszczyźnie - one także otrzymały świąteczne paczki ze słodyczami i zabawkami.
W okresie przedświątecznym Caritas diecezjalną wspierają też harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego. Od kilku dni - od chwili, gdy na terenie diecezji zapłonęło Betlejemskie Światło Pokoju - harcerze przekazują jego płomień za pomocą wigilijnych świec Caritas.
Jak podkreśla Janusz Nowosad, komendant zamojskiego hufca - ZHP już wielokrotnie występował wspólnie z Caritas w społecznej służbie na rzecz potrzebujących. Celem Wigilijnego Dzieła - podobnie jak akcji Betlejemskiego Światła Pokoju - jest przecież także “niesienie światła” najmłodszym potrzebującym. A jest to możliwe dzięki środkom zebranym ze sprzedaży wigilijnych świec Caritas, przekazywanych m.in. przez harcerzy.
Betlejemskie Światło Pokoju jest dostępne również w siedzibie hufca w Zamościu - by każdy mógł przyjść, zapalić i zanieść płomyk tym, którzy najbardziej potrzebują jego ciepła. Zamojscy harcerze zanieśli już płomień m.in. do kościołów, szpitali, domów dziecka, domów pomocy społecznej - wszędzie tam, gdzie potrzeba ciepła i pamięci. Natomiast dziś Betlejemskie Światło Pokoju otrzymają skauci ze Lwowa. Harcerze z hufca w Tomaszowie Lubelskim przekażą płomyk pokoju tradycyjnie na przejściu granicznym Hrebenne - Rawa Ruska. |
|
Adwentowe inicjatywy Caritas zamojsko-lubaczowskiej |
Sobota, 11 Grudnia 2004 09:50
Ponad 40 tysięcy świec przygotowała Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Świece są do nabycia w każdej parafii. W Zamościu można też oglądać wystawę “Znaki nadziei. Afganistan, Irak, Kongo”, dokumentującą działania Caritas.
- Zainteresowanie świecami jest ogromne - mówi ks. Andrzej Puzon, dyrektor diecezjalnej Caritas. - Dlatego prawdopodobnie będziemy musieli zwiększyć ich liczbę, żeby na każdym stole pojawiła się wigilijna świeca, której blask będzie nam przypominał o miłości do człowieka biednego. Kupując świecę i stawiając ją na stole chcemy powiedzieć innym, że nasze serca są rozpalone Bożą miłością - dodaje ks. Puzon.
Wigilijna świeca Caritas staje się w naszych domach czytelnym znakiem, że służyć drugiemu człowiekowi powinniśmy nie tylko od święta. W 2004 roku Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej dofinansowała kolonie letnie i zimowiska dla dzieci z ubogich rodzin oraz dla osób niepełnosprawnych. Cały czas prowadzi dożywianie uczniów, wykupując dla nich obiady w szkołach, dzieciom z ubogich rodzin funduje bilety miesięczne, aby mogły dojeżdżać do szkoły. Dzięki pomocy Caritas osoby najbardziej potrzebujące mogą wykupić recepty, zakupić opał na zimę, przybory szkolne, odzież i obuwie.
Caritas zamojsko-lubaczowska włącza się też w inne przedsięwzięcia - dzięki niej można oglądać w Zamościu wystawę “Znaki nadziei. Afganistan, Irak, Kongo”. Jest to wystawa Caritas Polskiej, dokumentująca działania i zaangażowanie kościelnej organizacji charytatywnej. Ekspozycja prezentowana w Zamojskim Domu Kultury jest efektem podróży filmowych do Afganistanu, Iraku i Kongo, organizowanych w latach 2001-2004 przez dział edukacji TVP we współpracy z Caritas Polską. Wystawa ma formę reporterskiej relacji fotograficznej. Autorami zdjęć są: Anna Pietraszek z TVP, Piotr Wilczykowski z PAP i o. Hubert Matusiewicz z Caritas Polskiej.
Wystawa - w zamierzeniu swoich twórców - ma przybliżyć działania i zaangażowanie Caritas Polskiej, realizowane dzięki wsparciu ze strony społeczeństwa polskiego. Jak podkreślają organizatorzy, fotografie prezentowane na wystawie pokazują, że dzięki ofiarności ludzkiej jest nadzieja na lepsze jutro dla narodów i ich wyniszczonych wieloletnimi wojnami krajów.
Wystawę “Znaki nadziei. Afganistan, Irak, Kongo” sprowadzono do Zamościa z inicjatywy Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej i Zamojskiego Domu Kultury. Patronat nad wystawą objęli: biskup zamojsko-lubaczowski Jan Śrutwa i Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa. |
|
|
Aktualnie online |
Gości online: 1 |
|
|
|