Dziś jest: 14.05.2024 Witamy na stronie Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej
Zamość: 1,8 tys. osób wyjedzie na wakacje dzięki Caritas
Sobota, 08 Lipca 2006 22:45

Prawie 1,8 tys. osób skorzysta w tym roku z wakacyjnego wypoczynku, organizowanego i finansowego przez Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Przygotowanych jest 8 turnusów kolonijnych m.in. na Roztoczu, nad Bałtykiem i w Warszawie. Środki przeznaczone na wakacyjny wypoczynek pochodzą z funduszy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Z pomocy Caritas zamojsko-lubaczowskiej skorzystają głównie dzieci z rodzin mieszkających na terenach popegeerowskich oraz pochodzących z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych. Dla nich udział w koloniach jest bezpłatny.

W koloniach finansowanych przez Caritas będą uczestniczyły także dzieci i młodzież pochodzenia polskiego z Litwy i Ukrainy. Na pierwszy turnus przyjechało już kilkadziesięcioro dzieci z Litwy, wraz z dziećmi z terenu diecezji przebywają one w roztoczańskim uzdrowisku Krasnobród. Na kolejny turnus przyjadą dzieci z Ukrainy. Dzieci mają zapewnioną wszechstronną opiekę -szczególnie duchową, bo czuwają nad tym klerycy z diecezjalnego seminarium.
“Organizując takie wspólne kolonie chcemy, by dzieci wzajemnie się poznawały, by poznawały swoją kulturę i przezwyciężały uprzedzenia. W ten prosty sposób chcemy realizować wezwanie Jana Pawła II do budowania cywilizacji miłości” - mówi ks. Andrzej Puzon, dyrektor Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Tradycją diecezjalnej Caritas stało się już także organizowanie specjalnych turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci i młodzieży. Podczas takich kolonii wolontariusze-terapeuci starają się w profesjonalny sposób pomóc dzieciom, które pochodzą z rodzin patologicznych, uzależnionych i często są ofiarami przemocy. Jak co roku, Caritas wesprze także wakacyjny wypoczynek grup Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i grup oazowych. Dzięki Caritas odbędą się też tradycyjne już letnie wczaso-rekolekcje dla niepełnosprawnych i chorych.

Zamość: Dary Caritas dla szpitali
Czwartek, 13 Kwietnia 2006 20:55

Sprzęt medyczny przekazała szpitalom z terenu diecezji zamojsko-lubaczowskiej tamtejsza Caritas. Wcześniej dary te poświęcił podczas Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski ordynariusz zamojsko-lubaczowski Jan Śrutwa. W uroczystości przekazania sprzętu udział przedstawiciele placówek opieki zdrowotnej z Hrubieszowa, Tomaszowa Lubelskiego, Zamościa, Lubaczowa i innych miejscowości.

“To nie pierwsza taka akcja na terenie naszej diecezji - wyjaśnia dyrektor diecezjalnej Caritas, ks. Andrzej Puzon. Ale po raz pierwszy - dzięki ofiarodawcom z Niemiec - możemy przekazać tak dużą liczbę bardzo potrzebnego sprzętu - są to wózki inwalidzkie, chodziki, drobny sprzęt medyczny na łączną kwotę około 120 tys. zł” - dodaje ks. Puzon.

Tadeusz Garaj, dyrektor szpitala w Hrubieszowie cieszy się z daru Caritas, bo “otrzymany sprzęt pozwoli na uzupełnienie wyposażenia oddziału rehabilitacji, a dzięki temu znacznie więcej osób będzie mogło z niego skorzystać”.
Na czas przedświąteczny Caritas zamojsko-lubaczowska przygotowała wiele akcji pomocy dla potrzebujących. W najbliższą sobotę i niedzielę w parafiach diecezji pojawią się tradycyjne już “Chlebki dobroci”. Na tegoroczną akcję piekarze przygotowali ponad 40 tys. małych bochenków chleba.

Tak jak w poprzednich latach, w rozprowadzanie “Chlebków dobroci” zaangażowały się także szkolne koła Caritas. Dochód ze sprzedaży pieczywa będzie przeznaczony na wspomożenie najuboższych dzieci - “Chcemy przez “Chlebek dobroci” dopomóc dzieciom biednym - zorganizować im wakacje, przygotować wyprawkę szkolną, kupić ubrania i wesprzeć w najróżniejszych sytuacjach losowych” - mówi dyrektor Caritas. Jak deklaruje ks. Puzon, Caritas chce wesprzeć na święta także wszystkich potrzebujących - w Wielki Piątek podopieczni diecezjalnej Caritas, i nie tylko oni, otrzymają świąteczne paczki z żywnością.

Dary na Wielkanoc otrzymają też Polacy mieszkający na Wołyniu. Przedświąteczne wyprawy z pomocą dla rodaków ze Wschodu wpisały się już na stałe w kalendarz diecezjalnej Caritas. W tym roku do Łucka i Włodzimierza Wołyńskiego dotrą paczki z żywnością, odzieżą i środkami czystości. Nie zabraknie też zabawek dla dzieci i świątecznych pisanek.

Podobne akcje wielkanocnej pomocy najbardziej potrzebującym organizują wszystkie diecezjalne Caritas w Polsce.