Dziś jest: 27.04.2024 Witamy na stronie Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej
Diecezja zamojsko-lubaczowska: 1800 dzieci na letnich koloniach Caritas
Niedziela, 22 Sierpnia 2004 00:05

Prawie 1800 dzieci z terenu diecezji zamojsko-lubaczowskiej skorzystało z wakacyjnego wypoczynku, zorganizowanego przez diecezjalną Caritas. Sfinansowano również pobyt w kraju dla najmłodszych polskiego pochodzenia z Ukrainy, Litwy i Białorusi. Obecnie tamtejsza Caritas pomaga najbiedniejszym rodzinom w przygotowaniu szkolnych wyprawek.

Kolonie dla dzieci z rodzin najuboższych były całkowicie bezpłatne. Część dzieci uczestniczyła w ćwiczeniach rehabilitacyjnych, prowadzonych przez lekarzy. Przede wszystkim jednak kolonie miały charakter terapeutyczny. Wolontariusze, wśród których znaleźli się nauczyciele, księża i terapeuci, starali się pomóc dzieciom, pochodzącym często z rodzin patologicznych, uzależnionych i niejednokrotnie będącym ofiarami przemocy. Uczyli m.in. jak postępować w sytuacjach trudnych, jak radzić sobie ze stresem i problemami.

Wypoczynek przygotowany przez Caritas jest dla dzieci jedyną możliwością wartościowego spędzenia czasu podczas wakacji - podkreślali wolontariusze. “Staraliśmy się, aby każdego dnia były jakieś atrakcje, aby program kolonii był różnorodny. Były zajęcia sportowe i rekreacyjne, ale też pogadanki: o Bogu, rodzinie, wartościach” - mówili wspierający wychowawców księża. Głównym punktem każdego dnia była Eucharystia. Dzieci uczestniczyły we Mszy św. i w różnych nabożeństwach oraz codziennej szkole liturgicznej, prowadzonej przez kleryków seminarium diecezjalnego. Niezwykłym wydarzeniem - w zgodnej opinii opiekunów i dzieci - były np. modlitwy różańcowe w malowniczym otoczeniu kamieniołomów. Wieczorna procesja z lampionami i wspólna modlitwa na długo zostaną w pamięci - zapewniali uczestnicy kolonii. Podczas turnusów kolonijnych nie zabrakło też spotkań z ciekawymi ludźmi i wycieczek po Roztoczu. Wielokrotnie kolonistów odwiedzał dyrektor zamojsko-lubaczowskiej Caritas, ks. Andrzej Puzon, przywożąc słodycze, zabawki, sprzęt sportowy.

Diecezjalna Caritas wsparła też organizację letniego wypoczynku dla grup oazowych, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, ministrantów i lektorów, m.in. w Bukowinie Tatrzańskiej, Zakopanem, Bieszczadach i nad Bałtykiem. Z inicjatywy i dzięki wsparciu Caritas zorganizowano także pobyt w Polsce dla dzieci z rodzin polskich zamieszkałych na Ukrainie, Litwie i Białorusi. Teraz Caritas organizuje akcję wsparcia dzieci z najuboższych rodzin przed zbliżającym się rokiem szkolnym. Tornistry, zeszyty i inne przybory szkolne czekają na dzieci, których rodziców nie stać na zakup wyprawki szkolnej. Do siedziby Caritas w Zamościu i jej stacji opieki już zgłaszają się liczni potrzebujący.

Akcja charytatywna "Mamo, nie jesteś sama"
Poniedziałek, 15 Grudnia 2003 12:20

“Mamo, nie jesteś sama” - pod takim hasłem Katolickie Radio Zamość, Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej i ludzie dobrej prowadzą akcję pomocy ludziom samotnie wychowującym dzieci oraz rodzinom ubogim. Zbierane są ubrania, buty, książki, zabawki, słodycze, wyprawki dla niemowlaków i wszystko, co może być potrzebne dzieciom i ich opiekunom.

Dary można przynosić do siedziby Katolickiego Radia Zamość, Caritas diecezjalnej oraz do stacji opieki Caritas na terenie całej diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Paczki z darami trafią do potrzebujących przed świętami Bożego Narodzenia.

“Teraz gdy zbliża się zima, gdy wkrótce będziemy ubierać choinkę i zasiadać przy wigilijnym stole, nie zostawiajmy matek samych, zdanych tylko na siebie. Nie pozwólmy, by czuły się opuszczone, często zrozpaczone, osamotnione, skrzywdzone przez ludzi i los” - mówi ks. Andrzej Puzon, dyrektor diecezjalnej Caritas. Zachęca także, by udowodnić, że chrześcijanie są ludźmi o otwartych sercach, że nie zostawiają potrzebujących, zwłaszcza samotnych matek, bez wsparcia. - Jesteśmy z wami, Kościół jest z wami - zapewnia ks. Puzon.

- Mamy nadzieję, że mimo pogłębiającej się na terenach wschodnich biedy, znajdą się ludzie, którzy zechcą się podzielić z innymi tym, co mają. Liczymy szczególnie na słuchaczy Katolickiego Radia Zamość, którzy dowiedli, że zawsze można na nich liczyć. Wbrew temu, co często się mówi, dobrych ludzi nie brakuje - dodaje Małgorzata Mazur, koordynator akcji ze strony Katolickiego Radia Zamość.

W akcji może uczestniczyć każdy, kto odczuwa potrzebę zrobienia czegoś dobrego. Każdy ma szansę pomóc innym na miarę swoich możliwości. W akcję pomocy włączyły się już grupy modlitewne, stowarzyszenia katolickie i osoby prywatne. W każdej parafii pojawiły się plakaty informujące o akcji, proboszczowie zachęcają wiernych do uczestnictwa w niesieniu pomocy, dzieci ze szkolnych kół Caritas propagują akcję w szkołach.