Dziś jest: 29.03.2024 Witamy na stronie Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej
Rodzina Rodzinie
Do końca marca było można bezpłatnie wysłać paczkę z pomocą na Ukrainę. Jak powszechnie wiadomo to akcja ogólnopolska, zainaugurowana wspólnie przez abp Mieczysława Mokrzyckiego i Caritas Spem we Lwowie oraz Caritas Polska, przy życzliwym udziale Poczty Polskiej.

Nasz Diecezja również została włączona do tej pomocy. Ogólnie otrzymaliśmy z Caritas Polska 129 numerów – czyli tyleż potrzebujących. Koordynatorem koordynującym przekaz paczek, po stronie ukraińskiej, został wyznaczony ksiądz Waldemar Dudziński, kapłan naszej diecezji pracujący od 19 lat w Podwołoczyskach na Ukrainie.

Zainteresowanie naszych diecezjan, powiedziałbym umiarkowanie skromne. W efekcie również naszego apelu, zgłaszały się do naszego biura osoby chętne do przygotowania i wysłania paczki pomocy. Po wybraniu sobie numeru wyszli z deklaracją, że wyślą paczkę. Były kolejne oferty – dodatkowych list osób czekających na bezinteresowną pomoc po stronie ukraińskiej. Niestety nie podjęliśmy, ponieważ pozostały chętne osoby z pierwszej listy.

Stawiam sobie pytanie, co sprawia takie małe zainteresowanie? Pierwsza myśl ubóstwo po naszej stronie granicy wschodniej. Sąsiedztwo graniczne. Ustanie bezpośredniej przyczyny sprawczej, jakim był kijowski majdan. Nasuwa się też pytanie, na ile bolesne doświadczenia z czasów wojny i bezpośrednio po jej zakończeniu, kładą się cieniem na wzajemnych relacjach polsko - ukraińskich.

Cieszyć się należy tym, że na tyle ile się dało odpowiedzieliśmy. Ważna sprawa nie pozostała bez odpowiedzi.

Dzień Świętości Życia
25 marca 2014 przeżywaliśmy kolejny już Dzień Świętości Życia. We wszystkich kościołach była to okazja do refleksji i modlitwie nad darem życia, które jest atakowane, poniewierane, czy wprost unicestwiane.

Nasze diecezjalne Okno Życia funkcjonuje od 5. 06. 2009 roku w przy klasztorze Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, przy ul. Żdanowskiej w Zamościu.

W ubiegłym roku mieliśmy szczególny tytuł do wdzięczności, ponieważ w oknie pozostawiono dwoje dzieci, którym w ten sposób uratowano życie. Okazujemy wdzięczność pomysłodawcom tego dzieła i Siostrom Franciszkankom za trud czuwania nad Oknem Życia.

Okno Życia to wielka sprawa, zwłaszcza gdy „zafunkcjonuje”. Uratowane życie to Boża radość. Wszyscy się cieszymy, poza szatanem, który się wścieka, który krąży szukając kogo pożreć. Tym razem mu się nie udało. Dzieci żyją. Co więcej wróciły do swych rodzin.

W tym kontekście chciałbym ujawnić drobny fakt, ktoś może powie, że nieistotny. Otóż ktoś zniszczył tabliczkę informacyjną – drogowskaz do okna życia. Czarnym spray’em napisał ZWS. Nie wiem co to znaczy. Być może jest to bezmyślność, głupota lub jednego z chuliganów. Jestem pewny, że to diabelska robota. Przez pięć lat nikomu ta tablica nie przeszkadzała.

Dziękuję Bogu za nasze Okno Życia. Znak, odnowiony pojawił się i znowu wskazuje miejsce, gdzie łóżeczko czeka na dziecko, gdyby ktoś po raz kolejny w swoim domu nie widział dla niego miejsca.

W wielkopostnej zadumie modlę się szczególnie za te uratowane maleństwa a także za Siostry nadal czuwające przy naszym Oknie Życia. Brońmy życia i módlmy się za to wielkie dzieło.