Dziś jest: 24.04.2024 Witamy na stronie Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej
Podsumowanie 2013

Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej podsumowuje 2013 rok

W roku 2013 pełniliśmy dzieła miłosierdzia chrześcijańskiego w duchu zawołania Ojca świętego Franciszka: „Miłosierdzie zobowiązuje do tego, by patrzeć na innych, poświęcać się dla innych z miłością” oraz, zgodnie ze statutem Caritas, angażowaliśmy się w dzieło służby ubogim, chorym, starszym i dzieciom. Był to dla nas kolejny rok szczególnego zaufania i ofiarności diecezjan, jak też ich wielkiej aktywności i zaangażowania na rzecz potrzebujących.

Dzięki hojności podatników nasza Caritas otrzymała z odpisu podatkowego 8.954,90 zł, które przeznaczono w całości na sprzęt rehabilitacyjny dla osób obłożnie chorych.

Ponad 1200 dzieci skorzystało ze wsparcia finansowego i rzeczowego podczas ubiegłorocznych wakacji. 236 dzieci otrzymało wyprawki szkolne w sierpniowej akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”. W jubileuszowej XX akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom udało nam się rozprowadzić blisko 35 tysięcy świec, z których dochód przeznaczony jest na edukację, wypoczynek i wyżywienie dzieci z ubogich rodzin.

W 2013 r. uczestniczyliśmy w ramach programów Caritas Polska w pomocy uchodźcom w Jordanii, Gruzji, na Haiti, w Japonii, na Białorusi, Ukrainie. Realizowaliśmy dwie ogólnodiecezjalne zbiórki: na rzecz ludności syryjskiej (13.563 zł) oraz ofiar tajfunu na Filipinach (121.152,39 zł).

Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej koordynuje pracę 185 parafialnych zespołów Caritas, w której zaangażowani są liczni wolontariusze z Parafialnych Zespołów Caritas oraz kilkaset dzieci i młodzieży ze Szkolnych Kół Caritas.

W diecezji od 1995 działają Stacje Caritas, śpiesząc z pomocą chorym w zakresie pielęgniarstwa środowiskowego, długoterminowego i położnictwa, w ramach kontraktu z NFZ. Aktualnie jest zatrudnionych 14 pielęgniarek, które pracują w Stacjach Opieki Caritas w Hrubieszowie, Lubaczowie i Zamościu.

Dużym zainteresowaniem cieszy się wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego funkcjonująca przy naszej Caritas. W tym roku łącznie skorzystało z posiadanego sprzętu 120 osób chorych.

Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za wielkie serce, otwarte na potrzeby innych. To dzięki wam pojęcie wartości człowieka wypełnia się treścią i nabiera realnego znaczenia.

Caritas Polska jest największą organizacją pozarządową działającą na polu charytatywnym. Została reaktywowana 10 października 1990 roku przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 roku (wtedy komunistyczne władze Polski zakazały działalności Caritas Kościoła Rzymskokatolickiego, przejmując jej obiekty i cały majątek). Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego. Od 2004 roku posiada status organizacji pożytku publicznego.

Ks. dr Wiesław Banaś

Wigilijne dzieło pomocy dzieciom