Caritas Pomaga Bliźnim - Radecznica
Dodane przez admin dnia Grudzień 14 2013 07:36:53

Caritas pomaga bliźniemu w potrzebie


Od 350-lat św. Antoni w Radecznicy gromadzi wiernych na tutejszym wzniesieniu - żyje i wspiera tych, którzy się do niego uciekają. Pomni na zawołanie si qaueris miracoli u stóp św. Antoniego wypraszaliśmy łaski potrzebne wolontariuszom w wypełniania przykazania miłości miłosiernej. Caritas Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej wpisuje się w obchody pięknego jubileuszu. Pod hasłem Caritas pomaga bliźniemu w potrzebie w sobotę 5. 10.2013 r. odbyło się w Sanktuarium św. Antoniego spotkanie Szkolnych Kół Caritas oraz Parafialnych Zespołów Caritas Diecezji Zamojsko Lubaczowskiej. Wśród przybyłych gości min. byli; Ks. prałat Stefan Wójtowicz – pierwszy dyrektor Caritas naszej diecezji, Ks. Wiesław Kosicki - Dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej, pracownicy Caritas naszej diecezji, przedstawiciele niektórych SKC i PZC.

Mszy świętej przewodniczył i homilie wygłosił ks. Wiesław Banaś – Dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko Lubaczowskiej. Przywołał dzieła wykonywane dobro przez Caritas! Powiedział min: W Polsce komuniści skutecznie likwidowali organizacje społeczne, ruchy! Zaborcy zabrali ojcom Bernardynom to wzgórze i dzieła tu realizowane. Demokraci nie kwapią się zwrócić własności właścicielom. Dziś media przemilczają to, co robi dobrego Kościół, Caritas. Przypomnę więc w roku 2013 Caritas Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej wsparła finansowo kolonie dla 1026 dzieci, przygotowała paczki świąteczne na Wielkanoc dla 340 dzieci a na Boże Narodzenie dla 250, rozprowadziliśmy w ramach PEAD 500 ton żywności, 40 dzieci otrzymywało stypendia, z wyprawki szkolnej skorzystało -236 uczniów, przyszliśmy z pomocą 3 rodzinom poszkodowanym w pożarze, ufundowaliśmy wyprawki dla czterech matek, dwoje dzieci uratowano w Oknie Życia. To niektóre dzieła miłosierdzia – znaki troski o biednego o człowieka. Nawiązując do czytanej Ewangelii św. Łukasza, kaznodzieja przywołał słowa Jezusa: cieszcie się z tego, że wasze imiona zapisane są w niebie. To jest nasza zapłata. Wiele z tych dzieł można było wykonać dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli, wolontariuszy, również w tych zrzeszonych w PZC i SKC.

Na zakończenie ks. Dyrektor przypomniał: Któż ze starszych nie słyszał o dziele: Chlebek świętego Antoniego? O wystawianych w kościołach parafialnych koszach na jałmużnę dla biednych. Tego dnia jasne niebo i promienie słoneczne nad Radecznicą były znakiem hojności od Boga dla wszystkich uczestników. W modlitewnej zadumie powtarzaliśmy słowa: Święty Antoni naucz nas lepiej rozdzielać chleb! Nade wszystko wstaw się za nami, aby nasze imiona zostały zapisane w niebie. Trzeba sobie życzyć na progu nowego Roku Akademickiego, aby wolontariat stał się dla nas nie tylko wspaniałą życiowa przygodą, czasem budowania trwałych przyjaźni, rozwoju osobistego, ale nade wszystko by stanowił okazję do rozwoju duchowego oraz zacieśniania więzi z Chrystusem.

Ks. Wiesław Banaś