Zamość: Caritas pomaga dziewczętom z terenów popegeerowskich
Dodane przez admin dnia Lipiec 23 2013 09:25:06
Niedziela, 06 Lutego 2005 22:29

Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej włączyła się w realizację projektu “Promocji zawodowej dziewcząt”, koordynowanego od trzech lat przez Caritas archidiecezji warszawskiej we współpracy z Agencją Nieruchomości Rolnych. Jest on skierowany do dziewcząt z terenów popegeerowskich, które nie mają perspektyw na rozwój zawodowy, a przede wszystkim szans na znalezienie pracy w swoim miejscu zamieszkania.

Z pomocą przychodzi im Centrum Charytatywne “Res Sacra Miser” - Bursa Promocji Zawodowej “Przystań na skarpie” w Warszawie, która realizuje program aktywizacji zawodowej. Program ten przewiduje kilkumiesięczne szkolenia i pomoc w znalezieniu pracy w stolicy. W programie może uczestniczyć dziewczyna, która spełnia określone warunki - jest w wieku od 18 do 25 lat, posiada maturę, a jej rodzice co najmniej przez trzy lata byli zatrudnieni w PGR. Musi też przyjąć styl życia, obowiązujący w Bursie “Przystań na skarpie”, prowadzonej przez siostry zakonne.

Ks. Andrzej Puzon, dyrektor Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej apeluje do dziewcząt, które nie dostały się na studia i nie mogą znaleźć pracy w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, by skorzystały z możliwości, którą oferują Caritas i Agencja Nieruchomości Rolnych. - To naprawdę duża szansa na zdobycie konkretnych umiejętności, zyskanie samodzielności, wejście na rynek pracy i znalezienie zatrudnienia. W wielu przypadkach dziewczętom udaje się znaleźć pracę i pozostać w Warszawie - podkreśla ks. Puzon.

Bursa “Przystań na skarpie” w Warszawie zapewnia uczestniczkom programu bezpłatne zakwaterowanie przez pierwsze trzy miesiące. W tym czasie dziewczęta mają możliwość uczestnictwa w indywidualnych i grupowych zajęciach z zakresu aktywizacji zawodowej i psychologii praktycznej, gdzie uczą się m.in. technik autoprezentacji i komunikacji interpersonalnej. Mogą także korzystać z pomocy psychologa i doradcy zawodowego w poszukiwaniu pracy.

Otrzymują również wsparcie duchowe, ponieważ w Bursie jest realizowany program wychowawczo-duszpasterski, mający na celu wspieranie dziewcząt w integralnym rozwoju w duchu chrześcijańskim. Wychowawcy pomagają też dziewczętom w przystosowaniu się do życia w dużym mieście i zyskiwaniu pełnej samodzielności.

Program adresowany do dziewcząt z Zamojszczyzny jest realizowany przy współpracy Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Lublinie.