55 tys. świec wigilijnych rozprowadzi zamojsko-lubaczowska Caritas
Dodane przez admin dnia Lipiec 23 2013 09:53:28
Czwartek, 06 Grudnia 2007 09:04

55 tysięcy świec rozprowadzi Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Poniżej prezentujemy słowo dyrektora diecezjalnej Caritas ks. prałata Andrzeja Puzona z okazji rozpoczętej akcji.

W piękną noc Bożego Narodzenia pielgrzymujemy do Betlejem. Idziemy tam w pochodzie wiary, nadziei i miłości. Idziemy spotkać Boga, który z miłości do nas staje się człowiekiem. Idziemy spotkać się z tym, który przychodzi jako Dziecko by, rozbudzić w nas ducha miłości, serdeczności i odpowiedzialności. Pielgrzymujemy do Betlejem by kolejny raz potwierdzić to, co zapewne każdy z nas nosi w sobie od dziecka, że najważniejsza jest w życiu miłość, że warto tej miłości wciąż na nowo szukać. Po raz XIII rozpoczęliśmy w I Niedzielę Adwentu akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom pod hasłem “Edukacja szansą dzieci ubogich”.

Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński głosząc kazanie w Warszawie 29.XII.1963r. opowiadał o naszej ziemi zamojskiej, kiedy to przybył do parafii Różaniec. Prawdziwie był to “krwawy Różaniec”. Wieś zniszczona i wybita przez Niemców a w tym i bardzo dużo dzieci. Kto pozostał przy życiu, został wywieziony do Rzeszy - nie wyłączając dzieci. Po modlitwie przy grobach dzieci, poszliśmy do szkółki. Był to zwykły barak zbity z desek. Uczyła tam nauczycielka w drelichowej kurtce i w walonkach. Siedziało tam ze dwadzieścioro bladych dzieci, wszystkie poowijane w chustki, bo było strasznie zimno. Pytaliśmy dzieci - które z Was było w Niemczech? Wszystkie podniosły ręce do góry. Chcecie być mądre? Chcecie się uczyć? Tak - odpowiedziały dzieci. Dlatego trzeba dziś bardzo uważnie przyglądać się człowiekowi a zwłaszcza dzieciom. Tyle powiedział Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński.

Drodzy Przyjaciele Caritas - trzeba i nam, kiedy zapalimy świece na stole Wigilijnym, kiedy weźmiemy do ręki opłatek i będziemy zapatrzeni w żłóbek gdzie leży Boże Dziecię - myśleć o odpowiedzialności za wiarę w Boga, za kościół, za Ojczyznę, za rodzinę i przyglądać się każdemu człowiekowi a zwłaszcza dzieciom z rodzin ubogich, aby dać im szansę edukacji. Może się zrodzić pytanie - czy w XXI w. są jakieś trudności w edukacji? Musimy odpowiedzieć twierdząco, że są! Pomimo, iż edukacja jest prawem każdego dziecka, ubóstwo stanowi poważną przeszkodę w jej realizacji.

Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej - 29% dzieci w Polsce żyje w biedzie. Oznacza to, że ponad 650 tys. dzieci potrzebuje materialnego wsparcia. Caritas naszej diecezji, organizował w tym roku również kolonie dla dzieci z rodzin biednych, dysfunkcyjnych a czasami i patologicznych. Ileż to ufundowaliśmy dla dzieci i młodzieży zeszytów, tornistrów i innych przyborów szkolnych. Dzięki Caritas Polska oraz wszystkim akcjom prowadzonym przez Caritas, fundujemy bardzo dużo obiadów, refundujemy leki a nawet bilety miesięczne na autobus. Akcję wakacyjną prowadzimy nie tylko dla dzieci i młodzieży z naszej diecezji, ale otwieramy serca dla dzieci z rodzin polskich żyjących na Litwie, Białorusi, Ukrainie i Rumunii. Ileż ufundowano paczek świątecznych na Boże Narodzenie, Wielkanoc czy św. Mikołaja, a także na Dzień Dziecka.